Utkání, ve kterém nejde jen o výsledek

Utkání, ve kterém nejde jen o výsledek

V pátek 21.června 2013 bylo na líšnickém hřišti sehráno již třinácté utkání v novodobé historii mezi Golf Clubem Praha a Golfovým klubem Líšnice.Toto utkání je každoročně hráno na památku prvního meziklubového utkání v české golfové historii, sehraného na starém motolském hřišti ve dnech 5.a 6.října 1931.

Tehdy bylo staršímu a většímu Golf Clubu Praha pět a půl roku a mladšímu,a mnohem menšímu, Golfovému klubu Líšnice táhlo na třetí rok. Zřejmě tehdy dostal GKL odvahu vyzvat staršího a většího bratra ke změření sil a tato výzva byla přijata. V roce 1931 byli v GCP soustředěni nejlepšíčeští hráči.Zejména vynikali František Ringhoffer ml., národní mistr z roku 1930, Sáša Schubert, národní mistr z roku 1931,Jiří Lüftner a Jan Bečvář. Nejlepším hráčem GKL byl šestnáctiletý Hanno Tonder. Družstva nastoupila za slavnostní výzdoby na motolském hřišti, přičemž GCP své nejlepší hráče, kromě mladičkého Lüfnera, nenominoval. Převaha Pražanů byla natolik zřejmá, že nebylo třeba zbytečně plýtvat silami.

Zápas byl mimořádně vyrovnaný aje třeba popravdě přiznat, že konečné a překvapivé vítězství družstva Líšnice 7:6 bylo získánoi tím, že motolští k jednomu zápasu vůbec nenastoupili.Tato trochu lehkomyslná strategie kapitána GCP nebyla po chuti sekretáři GCP Josefu Charvátovi, protože chvála na líšnické hráče v Národních Listech pocházela pravděpodobně z jeho pera. Golfový klub Líšnice tak slavně vstoupil do povědomí širší veřejnosti.

Bylo domluveno, že obdobné utkání se sehraje každý rok a to vždy střídavě v Motole a na Líšnici. V roce 1932 tedy hostilo kravami vypásané líšnické hřiště nejlepší hráče republiky. Na Líšnici tedy hráli za GCP dva předchozí národnímistři a jeden mistr budoucí, barvyGKL hájil trochu výkonnostně osamocený HannoTonder, též budoucí mistr. Utkání sice GKL celkově prohrál 7,5:10,5, ale v odpoledních singlech byl lepší svého rivala.

Třetí utkání se v roce 1933 hrálo v Motole a motolští si tentokrát na líšnických smlsli 12:1.

Čtvrté utkání v roce 1934 se hrálo na Líšnici a opětv nejsilnějších sestavách po osmi hráčích.GCP zvítězil 7:5.

Páté utkání v roce 1935 se mělo hrát v Motole, ale bylo dohodnuto ho sehrát na Líšnici. Líšnice se však nezachovala k vlastním hráčům, ani k hostům, přívětivě. Hrálo se za hustého, neutuchajícího deště, ke kterému se odpoledne přidal i vítr.Za každé družstvo nastoupilo šest hráčů . Za stavu 4:4 se dohrával poslední singl mezi Kopeckým z GKL a Charvátem z GCP. Kopecký ved lpo 14.jamce již 3 jamky a líšničtí téměř začali slavit.Kopecký však ke zděšení všech líšnických všechny poslední čtyři jamky prohrál a GCP zvítězil 5:4.

Poslední z této první série vzájemných tradičních utkání se hrálo v Motole a to již v jarním termínu 11.června 1936.Tentokrátbyla družstva jen čtyřčlenná. Zvítězilo opět družstvo GCP a to 5:1. Tím byla tato první série vzájemných utkání v této podobě ukončena. Motol pomalu končil a GCP se chystal na stěhování do Klánovic.

V roce 2001 byla po sedmdesáti letech tato tradice vzájemných utkání obnovena. Oba kluby tak vyjadřujísvoji úctu ke svým předchůdcům, původním členům obou klubů, kteří byli průkopníky golfu v českém prostředí a zajistili tak českému golfu významné postavení i v mezinárodním měřítku.Český resp. československý golf byl spoluorganizátorem soutěžení středoevropských zemí a jedním z jedenácti spoluzakladatelů Evropské golfové asociace.To, že byl později totalitním režimem nuceně uvržen do ústraní a ilegality, mu tyto zásluhy nemůže vzít.

Prokop Sedlák

detail